Nyhetsbrev Mars 2019

Gör din stämma hörd den 7 maj
Tisdagen den 7 maj är du välkommen på årsstämma. Motioner och förslag till stämman
lämnas till styrelsen senast den 15 mars.

Kolla räcket!
På våning fem, mellan hus 6 och 8, sitter nu ett stadigt räcke. Skönt tycker styrelsen
eftersom den hala betongytan ibland behöver beträdas.

 Ny policy: Batteriet till elcykeln ska laddas hemma (under översikt)
Styrelsen har uppdaterat föreningens policy med förbud mot att ladda elcykel eller elmoped i föreningens gemensamma utrymmen. Orsaken är främst brandrisken. Överladdning av ett litiumjonbatteri kan skapa en termisk rusning. Batteriet blir som ett fyrverkeri, som inte går att släcka då det bildas vätgas.

Ny plantering är på G.
Rundeln mellan husen ska omhändertas av ny entreprenör till våren. Vi ser fram emot nya blommor och växter som kommer att planteras så fort det blir tillräckligt varmt.

Finn sju fel.
Hjälp till att göra rätt i Miljörummet. Det minskar både kostnader och frustration från oss som får ta hand om felaktigt avfall. Vi upprepar: Prylar som inte får plats i kärlen för grovsopor ska köras till tippen. Miljöfarligt avfall (vätskor etc) lämnas in på bensinstationer, t ex Circle K vid Hammarby Fabriksväg. Gratistidningar läggs i tidningsbehållaren (inte ovanför brevlådorna). Och kartonger pressas ihop.

Skärmavbild 2019-03-13 kl. 09.38.17 (kopia)

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com Logo

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Google-foto

Du kommenterar med ditt Google-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s